Domů Blog Přemluv bábu

Ze života dospěláka

Počet návštěv

mod_vvisit_counterDnes11
mod_vvisit_counterVčera28
mod_vvisit_counterTento měsíc379
mod_vvisit_counterCelkem115946
Czech English Italian Polish Russian Spanish
Přemluv bábu
blog

 

   Přemluv bábu
 

 Po prvním shlédnutí videoklipu M. Issové a J. Mádla jsem zalapala po dechu. Mám totiž problém „vydejchat“  i obligátní „ vole vole“. Ale pak jsem si vzpomněla na své mládí – na potřebu vzdorovat, prosazovat svůj názor, provokovat. Vzpomněla jsem si na nářky generace svých rodičů a prarodičů nad zkažeností naší mladé generace a začala se usmívat.
 Přestala jsem se zabývat vulgární formou a zamyslela se nad smyslem a obsahem sdělení.
 Kontroverzním videoklipem chtějí herci bezesporu vyburcovat  mladé lidi, aby k volbám šli – jde totiž především o jejich život. Chtějí přimět rodiče a prarodiče k zamyšlení, zda přistoupí na korupci. Zda výměnou za populistický slib, 13. důchod či zrušený poplatek u lékaře, ohrozí budoucnost svých potomků. Chtějí přesvědčit voliče všech generací, že žádný předvolební úplatek jim nebude nic platný, když to skončí jako v Řecku.
 Ke všemu jsem se v těchto dnech přistihla, že ačkoli se považuji za stoupence demokracie, ve skutečnosti zas až takovým demokratem nejsem. Tím prubířským kamenem byl předvolební trhák Miroslava Kalouska v podobě fiktivní dluhové složenky  na 121 000,-Kč. Reakce některých „taky voličů“ mě utvrdily v přesvědčení, že platný občanský průkaz ještě neznamená základní gramotnost – o finanční a politické gramotnosti nemluvě. Lidé, kteří sice umí číst, ale nerozeznají předvolební reklamu od skutečné složenky, mají také volební právo. I oni budou rozhodovat o tom, jak se bude v naší republice hospodařit se společnými penězi!!!  Na špek skáčí každému výřečnému populistovi a manipulátorovi – nádobí za 30.000 a další „nezbytné“ zboží si nechají vnutit i na splátky. Možná si, spolu s nejmenovaným politikem, taky myslí, že dluhy se splácet nemusí. Tak to mě děsí.
 Diktátor ve mně by volební právo značně omezil. Vždyť i řidičský  průkaz dostane pouze ten, kdo prokáže znalost silničních pravidel a schopnost vozidlo ovládat. Rozhoduje-li se ve volbách o nakládání  s daněmi obyvatel, přiznala bych volební právo jen těm, kteří státu daně platí – a nemyslím tím daně z cigaret a alkoholu.
 V šuplíku bych měla i další návrhy. Důchodcům by jejich děti mohly posílat část svých daní přímo. Neznám lepší motivaci, jak nejen zvýšit porodnost, ale především řádně a s láskou vychovat své děti. Aby přestal platit starý bonmot, že domovy důchodců jsou spravedlivou odměnou za jesle.
 Źít na dluh? Věčně to nejde. A pečení holubi létají do huby jen v pohádkách.
 Přemluv ji… 

                                                                        Jaroslava Paštiková

 

 

 

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting